Iowa State University announces spring 2024 Dean’s List
AMES, Iowa (June 11, 2024) – More than 10,600 Iowa State University students have been recognized for outstanding academic achievement by being named to the spring semester 2024 Dean’s List. Students named to the Dean’s List must earn a grade point average of at least 3.50 on a 4.00 scale while carrying a minimum of 12 credit hours of graded course work.
The following students are from your area:
HOMETOWN, STATE; NAME, CLASS YEAR, CURRICULM
Atkins, IA
Katelyn Abigail Buscher, 4, Family and Consumer Science Education and Studies
Samuel Jacob Gilbert, 4, Mechanical Engineering
Murphy Reagan Glawe, 2, Cyber Security Engineering
Sienna Marie Kaestner, 4, Event Management
Peyton Nicole Pfiffner, 4, Elementary Education
Emery Grace Rinderknecht, 2, Accounting
Owen Christopher Sadler, 3, Finance
Macy K. Schanbacher, 4, Data Science
Brandon Harry Schultz, 2, Aerospace Engineering
Belle Plaine, IA
Zachary Thomas Brecht, 4, Agricultural and Life Sciences Education
Katherine Marie Cubbage, 4, Animal Science
Tori Elizabeth Hlas, 4, Agricultural Studies
Steven H. Tri, 3, Agronomy
Blairstown, IA
Tyler James Atkinson, 4, Agronomy
Trinity Lakose, 4, Apparel, Merchandising, and Design
Jaden M. Thys, 4, Psychology
Buckingham, IA
Lauren Anne Kimball, 4, English
Chelsea, IA
Paige Lucille Jergens, 4, Agricultural Business
Clutier, IA
Karly Jaelan Jans, 2, Veterinary Medicine
Dysart, IA
Noah Mathew Lee Damro, 4, Industrial Design
Timothy James Freeland, 3, Psychology
Elle Marie Hookham, 3, Interior Design
Carlie Christine Spore, 3, Public Relations
Garrison, IA
Elizabeth Rose Noe, 2, Event Management
Garwin, IA
Christian Matthew Deam, 4, Software Engineering
Frances Pearl Jackson, 4, Agricultural Business
Jessica Riley Johnson, 3, Biology
Gladbrook, IA
Emma Grace Boldy, 2, Design Undeclared
Keystone, IA
Olivia Morgan Price, 4, Electrical Engineering
Luzerne, IA
Kaitlyn Marie Sievers, 4, Psychology
Marengo, IA
Cecely Ann Dominguez, 3, Animal Ecology
Trenton Stuart Iburg, 2, Agricultural Studies
Nathaniel Quinn Miller, 2, Microbiology
Emma Peters, 3, Philosophy
Andrew John Stevenson, 4, Agricultural Systems Technology
Emma Lea Kathleen Werling, 3, Apparel, Merchandising, and Design
Leah Kathleen Zuber, 4, Graphic Design
Middle Amana, IA
Nathan David Couch, 4, Business Administration
Newhall, IA
Eben Lee Ellis, 4, Aerospace Engineering
Ellie Karr, 3, Agricultural Business
North English, IA
Abigail Elizabeth Cobb, 4, Accounting
Kaden William Hall, 3, Finance
Tyler Schaefer, 4, Software Engineering
Norway, IA
Alexander Ludeking, 3, Aerospace Engineering
Jacob D. Ludeking, 4, Agricultural and Life Sciences Education
Parnell, IA
Micah Hostetler, 4, Agricultural Studies
Rebecca Ann Ryder, 4, Elementary Education
Jesse Carl Slater, 4, Mathematics
Shellsburg, IA
Brayden Jeffrey Almquist, 4, Mechanical Engineering
Elias Dennis Colsch, 4, Electrical Engineering
Molly Light, 2, Chemistry
Hunter Jordan Miller, 4, Environmental Science (AGLS)
Isabel Mullinex, 3, Agricultural Studies
Ethan Rollinger, 4, Agricultural Studies
South Amana, IA
Spencer Karkosh, 4, Industrial Technology
Tama, IA
Morgan Denay Haughey, 4, Kinesiology and Health
Boden James Koehler, 4, Entrepreneurship
Jimena Nunez, 2, Civil Engineering
Joselin Nunez, 4, Psychology
Perla Nunez, 4, Marketing
Sydney Lee Parizek, 4, Advertising
Toledo, IA
Katherine Husak, 2, Music
Traer, IA
Abigail R. Deboef, 4, Mechanical Engineering
Adriana Lizarde Garcia, 4, Nursing (H SCI)
Madison Ann Schults, 2, Design Undeclared
Brandon Paul Strohbehn, 3, Mechanical Engineering
Urbana, IA
Dakota Jay Glessner, 4, Biology
Grant Allen Goebel, 2, Mechanical Engineering
Ethan Brian Kress, 3, Agricultural Systems Technology
Jacob D. Schulmeister, 3, Software Engineering
Van Horne, IA
Janelle Morris, 3, Architecture-Professional Degree
Victor, IA
Rochelle Cora Thys, 4, Industrial Technology
Olivia Vanwaus, 4, Biology
Vinton, IA
Clarissa Shea Carolan, 4, Biology
Lillia May Dahlstrom, 2, Anthropology
Hunter Reece Hazen, 4, Industrial Technology
Elijah James Kalous, 4, Criminal Justice
Jacob Patrick Kelty, 4, Horticulture
Allison Kemp, 4, Apparel, Merchandising, and Design
Caroline Elizabeth Lang, 4, Psychology
Morgan Lang, 4, Global Resource Systems
Gunnar Moen, 3, Biology (AGLS)
Gracie Malvina Morin, 4, Psychology
Annabelle Newton, 3, Agricultural and Life Sciences Education
Julius J. Sloop, 4, Chemical Engineering
Alexis Ann Smith, 3, Kinesiology and Health
Chloe Renee Tharp, 4, Interior Design
Faith Ellen Thompson, 3, Design Undeclared
Samantha Christine Walton, 4, Healthcare Management
Carly Elizabeth Williams, 4, Agricultural and Life Sciences Education
Walford, IA
Christopher Ryan Davis, 4, Aerospace Engineering
Marianna Kathryn Dawley, 4, Agricultural Business
Nolan Skylar Eastburn, 4, Computer Engineering
Cameron Edward Gilbertson, 3, Computer Engineering
Maci Harder, 3, Biology
Williamsburg, IA
Cian Aiden Bodeker, 4, Aerospace Engineering
Olivia Ann Caron, 4, Event Management
Carlee Blythe Cremeens, 3, Agricultural Business
Cole David Cremeens, 4, Finance
Kaylee Grace Culp, 2, Public Relations
John William Driscoll, 3, Agricultural Studies
Kendra Sloan Eichhorn, 3, Genetics (AGLS)
Erin Nichole Francis, 4, Management
Emma Malloy, 2, Animal Science
Dalen Shae Mueller, 4, Family and Consumer Science Education and Studies
Lucas Reihman, 4, Statistics
Analyn Lafern Seeman, 3, Software Engineering
Cole Thomas Stephenson, 4, Marketing
Nicole Wardenburg, 4, Animal Science