All-WaMaC soccer teams are announced

WaMaC East Division All Conference Boys Soccer 2021-2022

First Team

  1. Jackson Kirsch- Marion
  2. Austin Kochan – Marion
  3. Elijah Smith- Marion
  4. Grayson Kirsch – Marion
  5. Ryan Burchard – Beckman Catholic
  6. Logan Burchard – Beckman Catholic
  7. Connor Grover – Beckman Catholic
  8. Dillon Bruck- Solon
  9. William Wittich – Solon
  10. Eli Dickson- Mount Vernon
  11. Ben Merlak – Mount Vernon
  12. Cael Koob – Maquoketa
  13. Ethan Grawe – West Delaware

Second Team

  1. Calen Claypool – Marion
  2. Brody Bingham – Marion
  3. Jordan Fisher – Marion
  4. Trent Arens – Beckman Catholic
  5. Max Mullis – Beckman Catholic
  6. Mitchell Naber- Beckman Catholic
  7. Owen Erusha – Solon
  8. Nate Ferguson – Solon
  9. Carson Bartelt – Mount Vernon
  10. Tristin Nosbisch – Mount Vernon
  11. Tyson Wilhelm- Maquoketa
  12. Sean Swanson – Maquoketa
  13. Keegan Carnicle – West Delaware

Wamac Recognition Award

  1. Ethan Karminski – Marion
  2. Aiden Comried – Marion
  3. Gus Smith – Beckman Catholic
  4. Owen Huehnergarth – Beckman Catholic
  5. Logan Sieverding- Solon
  6. Ethan McLaughlin – Solon
  7. Caleb Dausener – Mount Vernon
  8. Adan Grudzinski – Mount Vernon
  9. Sam Knotts – Maquoketa
  10. Caide Steffen – Maquoketa
  11. Kyle Barrett – West Delaware
  12. Kole Wright – West Delaware

Boys Soccer Player of the Year (Wamac East Division) : Jackson Kirsch – Marion

WaMaC West Division All Conference Boys Soccer 2021-2022

First Team

  1. Kale Schulte – Vinton-Shellsburg
  2. Gunnar Moen- Vinton-Shellsburg
  3. Bennett Rickels – Vinton-Shellsburg
  4. Kail Evans – Vinton Shellsburg
  5. Grant Kruse – Clear Creek-Amana
  6. Gage Holmes – Clear Creek-Amana
  7. Koley Kelly – Benton Community
  8. Pedro Nunez- South Tama
  9. Drew Scheilhom- Center Point-Urbana
  10. Freddy Russo – Center Point Urbana
  11. Dillon Bruck – Independence
  12. William Witich – independence
  13. Tyler Schaefer – Williamsburg
  14. Oliver Mize – Williamsburg

Second Team

  1. Logan Zearley – Vinton-Shellsburg
  2. Curtis Erickson – Vinton-Shellsburg
  3. Kaden Kingsbury – Vinton Shellsburg
  4. Gabe Borman – Clear Creek-Amana
  5. Gunther Sandersfeld – Clear Creek-Amana
  6. Bjorn Sunesen – Benton Community
  7. Nathan Rottman – Benton Community
  8. Kenny Balderas – South Tama
  9. Jordan Bly – South Tama
  10. Brody Behrens- Center Point-Urbana
  11. Jarret Koppedryer- Center Point-Urbana
  12. Owen Erusha – Independence
  13. Nate Ferguson – Independence
  14. Alex Marovettes- Williamsburg
  15. Caleb Mohr – Williamsburg

Wamac Recognition Award

  1. Gijs van der Vogt – Clear Creek-Amana
  2. Hunter Schau – Clear Creek-Amana
  3. Austin Juergens – Benton Community
  4. Isaac Lueckenoto – Benton Community
  5. – South Tama
  6. – South Tama
  7. Gabe Hansen – Center Point-Urbana
  8. Joe Dufoe – Center Point-Urbana
  9. Logan Sieverding – Independence
  10. Ethan McLaughlin- Independence
  11. Braden Yelland- Williamsburg
  12. John Eichhorn – Williamsburg
  13. Brady Ortner – Vinton Shellsburg
  14. Hudson Carolan – Vinton Shellsburg

Boys Soccer Player of the Year (Wamac West Division) : Kale Schulte – Vinton-Shellsburg

WaMaC East Division All Conference Girls Soccer 2021-2022

First Team

  1. Anna Hoffman – Mount Vernon
  2. Maia Bentley – Mount Vernon
  3. Avery Plathe – Mount Vernon
  4. Kennedy Moore – Mount Vernon
  5. Grace Schwartz- Marion
  6. Emily Dooley – Marion
  7. Trista Schmidt- Beckman Catholic
  8. Hope Naber- Beckman Catholic
  9. Gabby Knipper – Solon
  10. Morgan Link- Solon
  11. Alex Locke – Solon
  12. CJ Yaeger- Maquoketa
  13. Emily Prier – West Delaware

Second Team

  1. Isa Anderson – Mount Vernon
  2. Sara Rhomberg – Mount Vernon
  3. Keira Bergmann – Mount Vernon
  4. Anna Tuuri – Marion
  5. Aubrey Backous – Marion
  6. Alexie Hogan – Beckman Catholic
  7. Evelyn Sadler – Beckman Catholic
  8. Maria Milliman- Solon
  9. Rose McAlee – Solon
  10. Valerie Miller – Solon
  11. Anaka Hosch – Maquoketa
  12. Olivia Orris – Maquoketa
  13. Lori Hilby – West Delaware

WaMaC Recognition Award

  1. Lilly See – Mount Vernon
  2. Clare Nydegger – Mount Vernon
  3. Anna Reisner – Marion
  4. Americ Hall – Marion
  5. Breanna Coohey – Beckman Catholic
  6. Reese Osterhaus – Beckman Catholic
  7. Izzy Paisley- Solon
  8. Grace Yetley- Solon
  9. Tinsley Howell – Maquoketa
  10. Cjarisma Dontje – Maquoketa
  11. Anna White – West Delaware
  12. Sydney Lorang – West Delaware

Girls Player of the Year (Wamac East Division): Maia Bentley – Mount Vernon

WaMaC West Division All Conference Girls Soccer 2021-2022

First Team

  1. Easten Miller- Independence
  2. Addison Lange – Independence
  3. Bella Louvar – Independence
  4. Marcelina Weber – Independence
  5. Eva Plathe – Clear Creek-Amana
  6. Maddie Shade – Clear Creek-Amana
  7. Halle Bormann – Clear Creek-Amana
  8. Madison Daily- Center Point-Urbana
  9. Tallie Kohl – Center Point-Urbana
  10. Emily Bowe – Center Point-Urbana
  11. Grace Embretson – Benton Community
  12. Kyrah Sissel – Williamsburg
  13. Grace Sutton- Vinton-Shellsburg
  14. Alyssa Griffith -Vinton Shellsburg
  15. Abby Davis – Vinton Shellsburg
  16. Leila Shetler – South Tama

Second Team

  1. Olivia Albert – Independence
  2. Katie Clark – Independence
  3. Gracee Cornwell – Independence
  4. Keeley Franck – Center Point-Urbana
  5. Yaria Gross – Center Point-Urbana
  6. Reese Stockman – Clear Creek Amana
  7. Leah Evans – Clear Creek Amana
  8. Kynzie Vollbrecht- Benton Community
  9. Allison Newton- Benton Community
  10. Lizzie Greene – Williamsburg
  11. Ashlie Meyer – Vinton-Shellsburg
  12. Bree Swenson – Vinton Shellsburg
  13. Martha Flores – South Tama

WaMaC Recognition Award

  1. Delaynee Slouha – Benton Community
  2. Piper Nelson – Benton Community
  3. Celia Dunn – Clear Creek-Amana
  4. Ellery Sandersfeld – Clear Creek-Amana
  5. Kailey Spurlock – Center Point-Urbana
  6. Ali Christiansen- Center Point-Urbana
  7. Alayna Weisermann – Williamsburg
  8. Tess Pitlick – Williamsburg
  9. Charlee Johnson – Vinton-Shellsburg
  10. Maya Lapan-Islas – Vinton-Shellsburg
  11. Lindsay Beyer- Independence
  12. Payton Youngblut- Independence
  13. Allison Jordan – South Tama
  14. Jane Collum- South Tama

Girls Player of the Year (Wamac West Division): Easton Miller – Independence

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.