BP and Benton begin girls’ wrestling season


STC Girls Meet

Thursday, Nov. 17, 2022

Belle Plaine

137-145
Round 1 – Lizzy Wolf (Benton Community) over Lilly Wickwire (Belle Plaine) (Fall 0:15)
Round 2 – Phoenix Gryp (Williamsburg) over Lilly Wickwire (Belle Plaine) (Fall 2:28)
Round 3 – Lilly Wickwire (Belle Plaine) over Kayla Lyman (AGWSR) (Fall 0:58)

Benton

113-113

  • Round 1 – Bailey Davis (Benton Community) over Taylor Johannsen (South Tama County) (Fall 0:37)
  • Round 2 – Hayden Wade (Williamsburg) over Bailey Davis (Benton Community) (Dec 13-10)
  • Round 3 – Charli Gingerich (West Liberty) over Bailey Davis (Benton Community) (Fall 1:42)

195-206

  • Round 1 – Mo Brown (Benton Community) over Alexis Kephardt (Grinnell) (Fall 0:34)
  • Round 2 – Aly Lashley (Mount Vernon) over Mo Brown (Benton Community) (Inj. [time])
  • Round 3 – Jamy Dolash (South Tama County) over Mo Brown (Benton Community) (Fall 2:23)

135-136

  • Round 1 – Alyssa Kreigel (Grinnell) over Cassandra Miller (Benton Community) (Fall 1:03)
  • Round 2 – Abigail O`Rear (West Delaware, Manchester) over Cassandra Miller (Benton Community) (Fall 1:37)
  • Round 3 – Mia Sunkle (BGM, Brooklyn) over Cassandra Miller (Benton Community) (Fall 4:00)

167-175

  • Round 1 – Justyce Dominick (Vinton-Shellsburg) over Jessa DeMoss (Benton Community) (Fall 0:44)
  • Round 2 – Jessa DeMoss (Benton Community) over Abigail Hatcher (Grinnell) (Fall 1:33)
  • Round 3 – Jessa DeMoss (Benton Community) over Lydia Albertsen (Union, LaPorte City) (Fall 5:09)

108-113

  • Round 1 – Kylie Loffer (Iowa Valley, Marengo) over Kaitilynn Guldner (Benton Community) (Fall 1:23)
  • Round 2 – Paige Clemensen (Vinton-Shellsburg) over Kaitilynn Guldner (Benton Community) (Fall 1:42)
  • Round 3 – Lia Hovenga (AP-GC) over Kaitilynn Guldner (Benton Community) (Fall 0:55)

119-122

  • Round 1 – Anna O`Rear (West Delaware, Manchester) over Aurora Schoettmer (Benton Community) (Fall 0:41)
  • Round 2 – Ryleigh Allgood (Mount Vernon) over Aurora Schoettmer (Benton Community) (Fall 2:24)
  • Round 3 – Aspen McStochard (AGWSR) over Aurora Schoettmer (Benton Community) (Fall 3:01)
  • 119-123
  • Round 1 – Alexis Northcutt (Benton Community) over Leah Hoag (BGM, Brooklyn) (Fall 4:59)
  • Round 2 – Addison Welcher (West Delaware, Manchester) over Alexis Northcutt (Benton Community) (Fall 0:56)
  • Round 3 – Audrey Tucker (Mount Vernon) over Alexis Northcutt (Benton Community) (Fall 0:35)

125-125

  • Round 1 – Jadyn Rausch (North Tama) over Amanda Schnor (Benton Community) (Fall 1:55)
  • Round 2 – Amanda Schnor (Benton Community) over Cheyleigh Blankenship (BGM, Brooklyn) (Fall 4:37)
  • Round 3 – jacky Molina (West Liberty) over Amanda Schnor (Benton Community) (Fall 4:34)

126-134

  • Round 1 – Ashley Gallardo (West Liberty) over Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) (Fall 4:22)
  • Round 2 – Kasey Nevins (Mount Vernon) over Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) (Fall 1:50)
  • Round 3 – Lyni Gusick (Center Point-Urbana) over Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) (Fall 0:20)

134-136

  • Round 1 – Halina Hershey (BGM, Brooklyn) over Carlie Sims (Benton Community) (Fall 1:40)
  • Round 2 – Sarah Peterson (Mount Vernon) over Carlie Sims (Benton Community) (Dec 6-3)
  • Round 3 – Hannah Cantwell (West Delaware, Manchester) over Carlie Sims (Benton Community) (Fall 1:01)

137-145

  • Round 1 – Lizzy Wolf (Benton Community) over Lilly Wickwire (Belle Plaine) (Fall 0:15)
  • Round 2 – Lizzy Wolf (Benton Community) over Kayla Lyman (AGWSR) (Fall 0:49)
  • Round 3 – Phoenix Gryp (Williamsburg) over Lizzy Wolf (Benton Community) (Fall 4:46)

147-155

  • Round 1 – Madilyn Colburn (Benton Community) over Trinity Rotgers (AGWSR) (Fall 1:11)
  • Round 2 – Madilyn Colburn (Benton Community) over Cheyenne Simmons (BCLUW-SH) (Fall 0:50)
  • Round 3 – Madilyn Colburn (Benton Community) over Kaylee Kintzel (Mount Vernon) (Fall 3:22)

153-155

  • Round 1 – Raelene Hawkins (Iowa Valley, Marengo) over Emma Fennern (Benton Community) (Fall 0:23)
  • Round 2 – Addison Gookin (Mount Vernon) over Emma Fennern (Benton Community) (Fall 1:25)
  • Round 3 – Addison Burger (West Delaware, Manchester) over Emma Fennern (Benton Community) (Fall 1:28)

160-168

  • Round 1 – Alaynah Salazar (BCLUW-SH) over Mililley Mason (Benton Community) (Fall 1:27)
  • Round 2 – Mililley Mason (Benton Community) over Ella Goedken (West Delaware, Manchester) (Fall 1:44)
  • Round 3 – Gracie Pickney (Mount Vernon) over Mililley Mason (Benton Community) (Fall 0:43)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.