BC girls travel to Oelwein for wrestling invite

Oelwein Girls’ Invite

Saturday, Jan. 14, 2023

Team scores

  1. Osage 252.0
  2. East Buchanan 250.0
  3. Vinton Shellsburg 223.0
  4. Anamosa 214.0
  5. Independence 191.0
  6. Sumner Fredericksburg 172.0
  7. South Winneshiek 154.5
  8. Union 129.0
  9. Linn-Mar 123.0
  10. West Fork 111.0
  11. MFL MarMac 93.0
  12. Marion 91.0
  13. Benton Community 89.0
  14. North Fayette Valley 88.0
  15. Waterloo West 86.0
  16. West Delaware 82.0
  17. Highland Riverside 66.0
  18. New Hampton 62.0
  19. Center Point – Urbana 55.5
  20. West Branch 54.0
  21. Clear Lake 51.0
  22. OELWEIN 50.0
  23. Cedar Rapids Washington 47.0
  24. Postville 29.0
  25. Starmont 29.0

Benton results

110B – Katilynn Guldner (3-22) placed 7th and scored 8.0 team points.

  • Round 1 – Emma Evens (Osage) 20-13 won by fall over Katilynn Guldner (Benton Community) 3-22 (Fall 0:41)
  • Round 2 – Taylor German (Starmont) 10-7 won by fall over Katilynn Guldner (Benton Community) 3-22 (Fall 1:14)
  • Round 3 – Katilynn Guldner (Benton Community) 3-22 won by fall over Ella Kennett (Independence) 17-21 (Fall 0:40)
  • Consolation Bracket – Katilynn Guldner (Benton Community) 3-22 received a bye () (Bye)
  • 5th Place Match – Ava Gauley (West Fork) 3-14 won by fall over Katilynn Guldner (Benton Community) 3-22 (Fall 0:54)

115 – Bailey Davis (17-14) placed 7th and scored 11.0 team points.

  • Round 1 – Ellie Weets (Vinton Shellsburg) 34-9 won by fall over Bailey Davis (Benton Community) 17-14 (Fall 1:04)
  • Round 3 – Cameryn Judisch (Sumner Fredericksburg) 22-13 won by fall over Bailey Davis (Benton Community) 17-14 (Fall 0:46)
  • Round 4 – Maddie Swenson (Osage) 28-7 won by fall over Bailey Davis (Benton Community) 17-14 (Fall 2:32)
  • Round 5 – Bailey Davis (Benton Community) 17-14 won by fall over Lauren Pulis (Linn-Mar) 20-16 (Fall 1:20)
  • 7th Place Match – Bailey Davis (Benton Community) 17-14 won by fall over Addesyn Welcher (West Delaware) 15-10 (Fall 0:42)

120 – Alexis Northcutt (9-19) placed 10th and scored 0.0 team points.

  • Round 1 – Ava Scranton (Anamosa) 32-9 won by fall over Alexis Northcutt (Benton Community) 9-19 (Fall 0:49)
  • Round 2 – Ally Jelinek (Linn-Mar) 31-7 won by fall over Alexis Northcutt (Benton Community) 9-19 (Fall 1:06)
  • Round 3 – Zoey Johnson (Osage) 24-14 won by fall over Alexis Northcutt (Benton Community) 9-19 (Fall 0:51)
  • Round 4 – Sammi Isham (East Buchanan) 18-14 won by fall over Alexis Northcutt (Benton Community) 9-19 (Fall 1:18)
  • 9th Place Match – Olivia Primrose (Vinton Shellsburg) 18-14 won by fall over Alexis Northcutt (Benton Community) 9-19 (Fall 4:37)

120B – Aurora Schoettmer (8-21) placed 7th.

  • Round 1 – Claire Carey (Independence) 19-13 won by fall over Aurora Schoettmer (Benton Community) 8-21 (Fall 1:24)
  • Round 2 – Mae Wedemeier (Sumner Fredericksburg) 20-13 won by fall over Aurora Schoettmer (Benton Community) 8-21 (Fall 1:05)
  • Round 3 – Briana Clymer (Linn-Mar) 9-17 won by fall over Aurora Schoettmer (Benton Community) 8-21 (Fall 0:51)
  • Consolation Bracket – Kara Knipper (East Buchanan) 7-25 won by fall over Aurora Schoettmer (Benton Community) 8-21 (Fall 0:07)
  • 7th Place Match – Aurora Schoettmer (Benton Community) 8-21 won by fall over Emma Woodson (OELWEIN) 0-5 (Fall 1:54)

130B – Kaitlyn Bonewitz (9-22) placed 4th and scored 20.0 team points.

  • Round 1 – Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) 9-22 won by fall over Peyton Burt (Waterloo West) 12-12 (Fall 0:51)
  • Round 2 – Abby Wagner (South Winneshiek) 16-15 won by fall over Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) 9-22 (Fall 0:47)
  • Round 3 – Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) 9-22 won by fall over Chloe Kraayenbrink (Cedar Rapids Washington) 1-20 (Fall 0:58)
  • Championship Bracket – Lia Wagner (Osage) 18-12 won by fall over Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) 9-22 (Fall 1:36)
  • 3rd Place Match – Kaitlyn Bonewitz (Benton Community) 9-22 won by fall over Cecilia Hartley (Linn-Mar) 16-17 (Fall 0:20)

135 – Lizzy Wolf (28-7) placed 2nd and scored 27.0 team points.

  • Round 1 – Lizzy Wolf (Benton Community) 28-7 won by fall over Ava Mehlert (Union) 17-9 (Fall 1:00)
  • Round 2 – Lizzy Wolf (Benton Community) 28-7 won by decision over Maddy Jansen (South Winneshiek) 19-15 (Dec 7-4)
  • Round 3 – Lizzy Wolf (Benton Community) 28-7 won by fall over Hannah Cantwell (West Delaware) 17-11 (Fall 2:11)
  • Round 5 – Lizzy Wolf (Benton Community) 28-7 won by fall over Maggie Wagner (Anamosa) 33-7 (Fall 5:19)
  • 1st Place Match – Dakota Whitman (Independence) 36-3 won by fall over Lizzy Wolf (Benton Community) 28-7 (Fall 0:50)

140B – Carlie Sims (10-18) placed 6th and scored 9.0 team points.

  • Round 1 – Zoe Koontz (Clear Lake) 9-11 won by fall over Carlie Sims (Benton Community) 10-18 (Fall 2:00)
  • Round 2 – Carlie Sims (Benton Community) 10-18 won by fall over Lily Jeynes (Cedar Rapids Washington) 0-20 (Fall 0:59)
  • Round 3 – Gracie Kuhn (North Fayette Valley) 11-10 won by fall over Carlie Sims (Benton Community) 10-18 (Fall 0:36)
  • Consolation Bracket – Carlie Sims (Benton Community) 10-18 received a bye () (Bye)
  • 5th Place Match – Kenleigh Trumblee (Independence) 16-23 won by fall over Carlie Sims (Benton Community) 10-18 (Fall 0:55)

145 – Madilyn Colburn (7-12) placed 8th and scored 2.0 team points.

  • Round 1 – Ali Russler (New Hampton) 35-3 won by fall over Madilyn Colburn (Benton Community) 7-12 (Fall 0:52)
  • Round 2 – Aubrey Chapman (Osage) 26-13 won by fall over Madilyn Colburn (Benton Community) 7-12 (Fall 1:06)
  • Round 3 – Addison Burger (West Delaware) 13-18 won by medical forfeit over Madilyn Colburn (Benton Community) 7-12 (M. For.)
  • Consolation Bracket – Ann Cornell (Vinton Shellsburg) 11-11 won by medical forfeit over Madilyn Colburn (Benton Community) 7-12 (M. For.)
  • 7th Place Match – Hadley Frater (Anamosa) 23-14 won by medical forfeit over Madilyn Colburn (Benton Community) 7-12 (M. For.)

155- Emma Fennern (5-23) placed 8th and scored 2.0 team points.

  • Round 1 – Livvy Petlon (West Delaware) 8-19 won by fall over Emma Fennern (Benton Community) 5-23 (Fall 2:32)
  • Round 2 – Joslyn Bordwell (West Fork) 17-9 won by fall over Emma Fennern (Benton Community) 5-23 (Fall 0:23)
  • Round 3 – Isabellla Taylor (Anamosa) 22-14 won by fall over Emma Fennern (Benton Community) 5-23 (Fall 0:45)
  • Consolation Bracket – Jamie Jones (Sumner Fredericksburg) 22-15 won by fall over Emma Fennern (Benton Community) 5-23 (Fall 1:49)
  • 7th Place Match – Dakota Cornell (Vinton Shellsburg) 19-18 won by fall over Emma Fennern (Benton Community) 5-23 (Fall 1:53)

155B – Laynee Armstrong (4-20) placed 5th.

  • Round 1 – Elyza Williamson (Osage) 7-12 won by fall over Laynee Armstrong (Benton Community) 4-20 (Fall 1:29)
  • Round 2 – Carly Klein (Cedar Rapids Washington) 16-6 won by fall over Laynee Armstrong (Benton Community) 4-20 (Fall 1:30)
  • Round 3 – Audrey Ruff (MFL MarMac) 15-16 won by fall over Laynee Armstrong (Benton Community) 4-20 (Fall 2:24)
  • Round 4 – Mya Ellsworth (Union) 13-9 won by fall over Laynee Armstrong (Benton Community) 4-20 (Fall 1:00)

170B – Mililley Mason (3-2) placed 3rd.

  • Round 1 – Mililley Mason (Benton Community) 3-2 won by fall over Gina Schmit (West Fork) 13-12 (Fall 5:52)
  • Round 2 – Mililley Mason (Benton Community) 3-2 won by fall over Missy Jones (Clear Lake) 5-5 (Fall 3:39)
  • Round 3 – Mililley Mason (Benton Community) 3-2 won by fall over Lydia Albertsen (Union) 4-13 (Fall 1:53)
  • Championship Bracket – Samantha Murray (West Delaware) 12-6 won by fall over Mililley Mason (Benton Community) 3-2 (Fall 0:56)
  • 1st Place Match – Harper Griffin (Marion) 13-10 won by fall over Mililley Mason (Benton Community) 3-2 (Fall 1:56)

235 – Mo Brown (9-18) placed 4th and scored 10.0 team points.

  • Round 1 – Vanessa Schnuelle (Postville) 15-6 won by fall over Mo Brown (Benton Community) 9-18 (Fall 1:50)
  • Round 2 – Mo Brown (Benton Community) 9-18 won by decision over Trinity Young (Linn-Mar) 11-7 (Dec 5-4)
  • Round 3 – Emma Schipper (Osage) 20-15 won by fall over Mo Brown (Benton Community) 9-18 (Fall 1:12)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.