Iowa State announces dean’s list

AMES, Iowa (January 18, 2023) – More than 10,200 Iowa State University students have been recognized for outstanding academic achievement by being named to the fall semester 2022 Dean’s List. Students named to the Dean’s List must have earned a grade point average of at least 3.50 on a 4.00 scale while carrying a minimum of 12 credit hours of graded course work.

Students listed below are from your area.

HOMETOWN, STATE; NAME, CLASS YEAR, CURRICULM

Amana, IA 

 Landon Geoffrey Schanz, 3, Criminal Justice
 Claire E. Schwarting, 4, Elementary Education

Atkins, IA 

 Katelyn Abigail Buscher, 3, Family and Consumer Science Education and Studies
 Cameron Eggert, 4, Management
 Will Epping, 4, Philosophy
 Sienna Marie Kaestner, 3, Event Management
 Samuel Ian Lavin, 4, Computer Engineering
 Peyton Nicole Pfiffner, 2, Elementary Education
 Owen Christopher Sadler, 2, Finance
 Macy K. Schanbacher, 3, Data Science

Belle Plaine, IA 

 Blake Joseph Baumgartner, 2, Finance
 Mia Logan Brecht, 2, Agricultural Business
 Katherine Marie Cubbage, 4, Animal Science
 Tori Elizabeth Hlas, 4, Agricultural Studies
 Makenzie Jane Mantz, 4, Elementary Education
 Danielle N. Montgomery, 4, Agricultural and Rural Policy Studies
 Steven H. Tri, 1, Agronomy

Blairstown, IA 

 Tyler James Atkinson, 3, Agronomy
 Trinity Lakose, 2, Apparel, Merchandising, and Design
 Jaden M. Thys, 3, Psychology

Buckingham, IA 

 Lauren Anne Kimball, 3, English
 Molly Niebergall, 4, Graphic Design

Chelsea, IA 

 Paige Lucille Jergens, 4, Agricultural Business

Clutier, IA 

 Karly Jaelan Jans, 4, Biology (AGLS)

Dysart, IA 

 Megan E. Carty, 4, Biology
 Mark Edward Coverdale, 4, Agricultural Business
 Noah Mathew Lee Damro, 3, Industrial Design
 Timothy James Freeland, 1, Psychology
 Elle Marie Hookham, 1, Design Undeclared
 Jacob Thomas Lowe, 3, Industrial Design
 Anna Smith, 4, Biology
 Carlie Christine Spore, 1, Communication Studies
 Carter Joseph Spore, 4, Mechanical Engineering
 Sophia Winkelpleck, 2, Public Relations
 Madelyn Kathleen Zak, 1, Civil Engineering

Garwin, IA 

 Frances Pearl Jackson, 3, Agricultural Business

Gladbrook, IA 

 Eric Ryan Keller, 4, Animal Science
 Conner Murty, 2, Animal Science

Keystone, IA 

 Lauren Taylor Price, 4, Mechanical Engineering
 Olivia Morgan Price, 3, Electrical Engineering

Luzerne, IA 

 Kaitlyn Marie Sievers, 4, Psychology

Marengo, IA 

 Cecely Ann Dominguez, 2, Animal Ecology
 Mason Jerry Erger, 4, Biology (AGLS)
 Mitchell John Erger, 1, Open Option (LAS)
 Emma Lea Kathleen Werling, 1, Apparel, Merchandising, and Design
 Jonathon Martin Wiley, 4, Architecture-Professional Degree
 Joseph Lee Zuber, 4, Computer Engineering
 Leah Kathleen Zuber, 4, Graphic Design

Montour, IA 

 Hunter Dru Davenport, 4, Kinesiology and Health

Mount Auburn, IA 

 Josephine C. Werner, 1, Chemical Engineering

Newhall, IA 

 Eben Lee Ellis, 3, Aerospace Engineering
 Jacob Ray Thompson, 4, Agricultural Studies

North English, IA 

 Kaeley Mae Axmear, 1, Animal Science
 Tyler Schaefer, 2, Software Engineering

Norway, IA 

 Alexander Ludeking, 2, Aerospace Engineering
 Jacob D. Ludeking, 4, Agricultural and Life Sciences Education
 Benjamin Jacob Marcus, 4, Mechanical Engineering

Parnell, IA 

 Jesse Carl Slater, 4, Mathematics
 Rebecca Ann Steig, 4, Elementary Education
 Zachary Scott Zimmerman, 4, Electrical Engineering

Shellsburg, IA 

 Brayden Jeffrey Almquist, 3, Mechanical Engineering
 Elias Dennis Colsch, 3, Electrical Engineering
 Quintin T. Covington, 1, Computer Science
 Charles Danial Dudley, 4, Computer Science
 Ethan Rollinger, 3, Agricultural Studies

South Amana, IA 

 Spencer Karkosh, 3, Industrial Technology

Tama, IA 

 Joselin Nunez, 3, Psychology
 Perla Nunez, 3, Marketing
 Sydney Lee Parizek, 3, Advertising
 Logan Witt, 4, Environmental Science (AGLS)

Toledo, IA 

 Jackson Winn Beltz, 4, Marketing
 Douglas Abram Dieleman, 1, Agronomy
 Taylor Marie Lekin, 4, Agricultural and Rural Policy Studies
 Skyler Marie Steveson, 4, Agricultural and Life Sciences Education

Traer, IA 

 Katelyn Jean Kucera, 3, Agronomy
 Brandon Paul Strohbehn, 2, Mechanical Engineering

Urbana, IA 

 Sophie Elisabeth Byroade, 4, English
 Dakota Jay Glessner, 3, Biology
 Kora Katcher, 2, Pre-Interior Design
 Jacob D. Schulmeister, 2, Software Engineering
 Zoe Mae Witte, 3, Psychology
 Zachary Xaiver Zimmer, 3, Business Analytics

Van Horne, IA 

 Emily Rose Ingalls, 2, Early Childhood Education
 Machaela Marie Ingalls, 4, Agricultural and Life Sciences Education
 Janelle Morris, 1, Pre-Industrial Design

Victor, IA 

 Lydia Marie Rethwisch, 4, Actuarial Science
 Rochelle Cora Thys, 2, Industrial Technology
 Olivia Vanwaus, 3, Biology

Vinton, IA 

 Clarissa Shea Carolan, 3, Biology
 Alexandria Jade Geiger, 1, Open Option (LAS)
 Jacob Alan Gorton, 4, Computer Science
 Tyler John Gorton, 2, Software Engineering
 Hunter Reece Hazen, 3, Industrial Technology
 Jacob Patrick Kelty, 4, Horticulture
 Adelia Rose Kroupa, 4, Forestry
 Caroline Elizabeth Lang, 4, Global Resource Systems
 Morgan Lang, 2, Global Resource Systems
 Ashtynn Elizibeth Lohrer, 4, Apparel, Merchandising, and Design
 Gunnar Moen, 2, Biology (AGLS)
 Elsa Jane Page, 1, Elementary Education
 Julius J. Sloop, 3, Chemical Engineering
 Alexis Ann Smith, 2, Kinesiology and Health
 Chloe Renee Tharp, 2, Interior Design
 Samantha Christine Walton, 2, Pre-Business
 Carly Elizabeth Williams, 3, Agricultural and Life Sciences Education

Walford, IA 

 Christopher Ryan Davis, 3, Aerospace Engineering
 Marianna Kathryn Dawley, 3, Agricultural Business
 Nolan Skylar Eastburn, 3, Computer Engineering
 Cameron Edward Gilbertson, 2, Computer Engineering
 Conner Bradley Neira, 2, Electrical Engineering
 Ayden L. Williams, 4, Civil Engineering

Watkins, IA 

 Madelyn Kate Schadle, 4, Apparel, Merchandising, and Design

Williamsburg, IA 

 Cian Aiden Bodeker, 3, Aerospace Engineering
 Cole David Cremeens, 4, Finance
 Kendra Sloan Eichhorn, 1, Genetics (AGLS)
 Erin Nichole Francis, 3, Management
 Jacob Lux, 4, Financial Counseling and Planning
 Jacob Michael Mohr, 4, Mechanical Engineering
 Dalen Shae Mueller, 3, Family and Consumer Science Education and Studies
 Lucas Reihman, 4, Statistics
 Analyn Lafern Seeman, 2, Software Engineering
 Emma Marie Sinclair, 4, Agricultural Business
 Nicole Wardenburg, 3, Animal Science
 Nicole Alexandra West, 4, Elementary Education
 Tyler Donald Wille, 4, Agronomy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.