Bobcats are second at Colton Allen Memorial Tourney

Benton Community Boys’ Wrestling

Colton Allen Memorial Tournament

Saturday, Dec. 10, 2022, at Mid-Prairie High School, Wellman, IA

  1. Clear Creek-Amana 146.5
  2. Benton Community 144.5
  3. Mid-Prairie 87.0
  4. Mediapolis 86.0
  5. Iowa Valley, Marengo 77.0

Benton results

106 – Garrett Kuch (5-5) placed 3rd and scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Dakota Aney (Mediapolis) 10-2 won by decision over Garrett Kuch (Benton Community) 5-5 (Dec 5-3)
  • Round 3 – Garrett Kuch (Benton Community) 5-5 won by major decision over Kade Kleinmeyer (Clear Creek-Amana) 4-9 (MD 12-2)
  • Round 4 – Robert Olson (Iowa Valley, Marengo) 12-3 won by decision over Garrett Kuch (Benton Community) 5-5 (Dec 6-2)
  • Round 5 – Garrett Kuch (Benton Community) 5-5 won by decision over Jesse Stultz (Mid-Prairie) 3-7 (Dec 4-3)

113 – Jason Eastman (6-2) placed 2nd and scored 3.5 team points.

  • Round 2 – Jason Eastman (Benton Community) 6-2 won by tech fall over Joshua Hocamp (Iowa Valley, Marengo) 6-7 (TF-1.5 4:19 (15-0))
  • Round 3 – Cale Nash (Clear Creek-Amana) 9-2 won by tech fall over Jason Eastman (Benton Community) 6-2 (TF-1.5 4:00 (15-0))

120 – Weston Kaestner (4-5) placed 3rd and scored 0.0 team points.

  • Round 2 – Mose Yoder (Mid-Prairie) 4-3 won by fall over Weston Kaestner (Benton Community) 4-5 (Fall 1:42)
  • Round 3 – Jose Mendieta (Clear Creek-Amana) 4-5 won by fall over Weston Kaestner (Benton Community) 4-5 (Fall 5:21)

126 – Elijah Kupka (9-2) placed 1st and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Elijah Kupka (Benton Community) 9-2 won by fall over Braxton Davis (Mediapolis) 5-4 (Fall 2:52)
  • Round 2 – Elijah Kupka (Benton Community) 9-2 won by fall over Santiago Perez (Clear Creek-Amana) 0-5 (Fall 1:21)
  • Round 4 – Elijah Kupka (Benton Community) 9-2 won by fall over Dalton Miller (Mid-Prairie) 2-3 (Fall 2:38)
  • Round 5 – Elijah Kupka (Benton Community) 9-2 won by fall over Mason Howe (Mid-Prairie) 7-4 (Fall 2:24)

132 – Brady Patterson (8-3) placed 2nd and scored 12.0 team points.

  • Round 1 – Brady Patterson (Benton Community) 8-3 won by fall over Joey Glendening (Mediapolis) 7-7 (Fall 6:50)
  • Round 2 – Brady Patterson (Benton Community) 8-3 won by fall over Jeffrey Crawford (Iowa Valley, Marengo) 3-9 (Fall 2:40)
  • Round 4 – Nolan Howell (Clear Creek-Amana) 7-6 won by decision over Brady Patterson (Benton Community) 8-3 (Dec 3-0)
  • Round 5 – Brady Patterson (Benton Community) 8-3 won by fall over Peyton Fox (Mid-Prairie) 2-3 (Fall 3:01)

138 – Jordan Thys (9-1) placed 1st and scored 18.0 team points.

  • Round 1 – Jordan Thys (Benton Community) 9-1 won by fall over Lincoln Wulf (Mid-Prairie) 0-9 (Fall 1:44)
  • Round 2 – Jordan Thys (Benton Community) 9-1 won by decision over Max Carlson (Clear Creek-Amana) 6-7 (Dec 10-3)
  • Round 3 – Jordan Thys (Benton Community) 9-1 won by fall over Grady Gunn (Mediapolis) 5-7 (Fall 0:38)

145 – Blayke Heying (8-2) placed 1st and scored 26.0 team points.

  • Round 1 – Blayke Heying (Benton Community) 8-2 won by fall over Karter Thiessen (Iowa Valley, Marengo) 8-8 (Fall 0:53)
  • Round 2 – Blayke Heying (Benton Community) 8-2 won by fall over Evan Phillips (Mid-Prairie) 3-8 (Fall 2:21)
  • Round 3 – Blayke Heying (Benton Community) 8-2 won by fall over Peyton Johnson (Mediapolis) 3-2 (Fall 1:57)
  • Round 4 – Blayke Heying (Benton Community) 8-2 won by fall over Landry Gingerich (Mid-Prairie) 3-8 (Fall 1:07)
  • Round 5 – Blayke Heying (Benton Community) 8-2 won by fall over Beck Arant (Clear Creek-Amana) 10-5 (Fall 2:25)

152 – Brenden Heying (10-0) placed 1st and scored 17.0 team points.

  • Round 2 – Brenden Heying (Benton Community) 10-0 won by fall over Josh Turner (Mid-Prairie) 0-4 (Fall 1:27)
  • Round 3 – Brenden Heying (Benton Community) 10-0 won by major decision over Caden Baxter (Clear Creek-Amana) 7-6 (MD 13-2)
  • Round 4 – Brenden Heying (Benton Community) 10-0 won by fall over Josh Read (Iowa Valley, Marengo) 10-5 (Fall 1:02)
  • Round 5 – Brenden Heying (Benton Community) 10-0 won by fall over Kyler Crow (Mediapolis) 9-2 (Fall 1:51)

160 – Clayton Sebetka (8-3) placed 2nd and scored 12.0 team points.

  • Round 2 – Clayton Sebetka (Benton Community) 8-3 won by fall over Andrew Kaufman (Mid-Prairie) 1-6 (Fall 1:30)
  • Round 3 – Clayton Sebetka (Benton Community) 8-3 won by fall over Dom Shively (Mid-Prairie) 4-6 (Fall 0:54)
  • Round 4 – Clayton Sebetka (Benton Community) 8-3 won by fall over Ian Smith (Iowa Valley, Marengo) 8-7 (Fall 0:16)
  • Round 5 – Ryker Jones (Clear Creek-Amana) 9-3 won by decision over Clayton Sebetka (Benton Community) 8-3 (Dec 5-4)

170 – Jonathon Becker (2-9) placed 4th and scored 4.0 team points.

  • Round 1 – Colton Hudepohl (Iowa Valley, Marengo) 10-4 won by fall over Jonathon Becker (Benton Community) 2-9 (Fall 0:52)
  • Round 2 – Owen Trimpe (Mid-Prairie) 8-1 won by fall over Jonathon Becker (Benton Community) 2-9 (Fall 0:35)
  • Round 3 – Benjamin Haughey (Clear Creek-Amana) 4-7 won by fall over Jonathon Becker (Benton Community) 2-9 (Fall 1:04)

182 – Mayson Mitchell (8-3) placed 1st and scored 14.0 team points.

  • Round 1 – Mayson Mitchell (Benton Community) 8-3 won by fall over Kaden Meader (Mid-Prairie) 3-4 (Fall 1:03)
  • Round 2 – Mayson Mitchell (Benton Community) 8-3 won by decision over Kaden Phan (Clear Creek-Amana) 7-4 (Dec 10-7)
  • Round 3 – Mayson Mitchell (Benton Community) 8-3 won by decision over Taite Peach (Iowa Valley, Marengo) 13-2 (Dec 10-3)
  • Round 5 – Mayson Mitchell (Benton Community) 8-3 won by fall over Parker Lange (Mediapolis) 5-7 (Fall 2:44)

195 – Troy Kupka (6-5) placed 3rd and scored 9.0 team points.

  • Round 1 – Josh Glendening (Mediapolis) 12-0 won by fall over Troy Kupka (Benton Community) 6-5 (Fall 1:11)
  • Round 2 – Troy Kupka (Benton Community) 6-5 won by fall over Dawson Smith (Iowa Valley, Marengo) 8-6 (Fall 3:57)
  • Round 3 – Ethan Williams (Clear Creek-Amana) 7-3 won by fall over Troy Kupka (Benton Community) 6-5 (Fall 5:58)

220 – Lane Wauters (1-9) placed 5th and scored 7.0 team points.

  • Round 1 – Jaxsen Timmerman (Mid-Prairie) 3-3 won by fall over Lane Wauters (Benton Community) 1-9 (Fall 1:13)
  • Round 2 – Terry Bordenave (Mid-Prairie) 9-2 won by fall over Lane Wauters (Benton Community) 1-9 (Fall 0:59)
  • Round 3 – Quinn Callahan (Mid-Prairie) 6-0 won by fall over Lane Wauters (Benton Community) 1-9 (Fall 1:19)
  • Round 4 – Lane Wauters (Benton Community) 1-9 won by fall over Jackson Slaymaker (Iowa Valley, Marengo) 8-8 (Fall 1:53)
  • Round 5 – Carson Bromwell (Clear Creek-Amana) 5-3 won by fall over Lane Wauters (Benton Community) 1-9 (Fall 0:46)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.